Studeni, 2022.
BRID čini 24 članice i člana te preko 20 suradnika/ica koji djeluju u 5 osnovnih sekcija razgranatih u mnoštvo podgrupa koje se bave raznim aktivnostima.
BRID je članica Centra za razvoj radničke participacije, Nogometnog kluba Zagreb 041, Zadruge za etično financiranje, People’s Health Movementa i Koalicije Health Workers for All, Koalicije za dostojanstvenu plaću i Inicijative za radnički ZOR
-
- Najava događanja u našoj organizaciji, suorganizaciji ili uz sudjelovanje naših članova/ica:
-
U narednom periodu nema događanja u našoj organizaciji ili uz sudjelovanje naših članica/članova.
Sekcije:
Infrastruktura Teren Istraživanje Obrazovanje Mediji
1. Infrastruktura
Sekcija koju čine koordinatori/ice pojedinih aktivnosti, a koja se bavi financijama organizacije što uključuje administriranje projekata, obračun plaća/honorara i isplate zaposlenih/suradnika, najam prostora (ured u Radničkom domu), komunikaciju s nadležnim državnim organima, pripremu novih financiranih projekata itd.
- Izvještaji o radu organizacije u 2016., 2017., 2018., 2019., 2020. i 2021., financijski izvještaji za 2013., 2014., 2015., 2016., 2017., 2018., 2019., 2020. i 2021. te revizorsko izvješće za 2018. dostupni su na mrežnoj stranici organizacije.
- Projekti koji se trenutno provode uz financijsku potporu su:
- Projekt Priprema terena za progresivnu politiku (donator Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe), predviđeno trajanje do 31.12.2023.
- Rad na sindikalnom organiziranju radnika/ca u sektoru brige i njege u suradnji s Regionalnim industrijskim sindikatom i međunarodnom sindikalnom središnjicom UNI GLOBAL Union. Predviđeno trajanje projekta je do kraja 2022.
- U suradnji s Centrom za mirovne studije kao nositeljem projekta i partnerskim organizacijama Pravo na grad, Institut za političku ekologiju i Kuća ljudskih prava provodimo projekt “Prava u praksi: participacijom i suradnjom do kvalitetnih politika zaštite socioekonomskih prava” kojem je glavni cilj promjena u načinu zagovaranja socioekonomskih prava kroz izgradnju mreža i međusektorske suradnje te izgradnji kapaciteta OCD-a i drugih aktera s naglaskom na deprivirana područja i prava ranjivih skupina. Projekt je poduprt od Fonda za aktivno građanstvo.
- Institucionalna potpora Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za razdoblje od 1. siječnja 2022. do 31. prosinca 2024.
- Portal radnickaprava.org kojem smo nakladnik koristi jednogodišnju potporu iz sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2022. godinu. Fond u nadležnosti Agencije za elektroničke medije odobrio je Radničkim pravima sredstva u iznosu od 37 000 kn za 40 planiranih članaka na temu radničkih prava između krize i pandemije.
- Partneri smo na projektu Unapređenje kolektivnog pregovaranja u EU kojeg provodi Konfederacija nezavisnih sindikata Bugarske. Cilj projekta je usporediti režime kolektivnog pregovaranja u 7 EU zemalja (Bugarska, Grčka, Rumunjska, Francuska, Italija, Belgija i Hrvatska). Predviđeno trajanje do travnja 2024.
- Na projektu „Po mjeri“ koji se financira iz Fonda za aktivne građane, dijela za srednje projekte partneri smo FADE IN-u. Odobreno je financiranje od 1. listopada 2022. – 30. rujna 2023.
-
Portalu radnickaprava.org je na javnom pozivu Grada Zagreba za dodjelu potpora male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za 2022. odobrena potpora u visini 30.600 kn za seriju tekstova o Zagrebačkom holdingu.
- Na natječaju Kreativna Europa jedan smo od partnera Sindikatu novinara Hrvatske na projektu Povezivanja lokalnih medija u Jugoistočnoj Evropi te putem našeg portala radnickaprava.org na projektu Jačanje novinarstva od javnog interesa.
2. Teren
Sekcija koja se primarno bavi otvaranjem novih područja djelovanja i povezivanjem s novim suradnicima – pojedincima ili organizacijama, kako kod nas tako i u inozemstvu. Djelovanje je, ako govorimo o organizacijama, usmjereno ka sindikatima, zadrugama, organizacijama civilnog društva i političkim strankama. BRID trenutno različite oblike suradnje ostvaruje s desetak sindikata (Regionalni industrijski sindikat; Nezavisni cestarski sindikat; Nova solidarnost; Sindikat obrazovanja medija i kulture; Novi sindikat; Sindikat energije, kemije i nemetala; Sindikat pomoraca Hrvatske; Sindikat novinara Hrvatske; Sindikat kabinskog osoblja zrakoplova itd.).
-
- Od aktivnosti terenske sekcije u proteklom periodu izdvajamo:
- Naša sindikalna grupa nastavila je rad na sindikalnom organiziranju radnika/ca u domovima za starije i nemoćne i osobnih asistenata pokretanjem inicijative Osobni asistenti zajedno – sindikalna inicijativa za bolje uvjete rada osobnih asistenata koja ima za cilj unaprijediti materijalna prava i poboljšati uvjete rada osobnih asistenata/tica, čime će se podići i kvaliteta usluge osobne asistencije koju se pruža korisnicima. Inicijativu su pokrenuli BRID i Regionalni industrijski sindikat, u suradnji s osobnim asistentima/cama osobama s invaliditetom. Ako ste u kontaktu s osobama koje rade u privatnim domovima za starije i/ili kao osobni asistenti, molimo da nam se javite na e-mail nikola.ptic@gmail.com ili na broj 098 633 080 kako biste nam pomogli u širenju mreže kontakata i realizaciji postavljenih ciljeva.
- U suradnji sa Sindikatom novinara Hrvatske održali smo tri radionice o kolektivnom pregovaranju i organiziranju u Vukovaru, Sisku i Zagrebu.
-
Naša članica Ana Vračar je od 11. do 13. novembra sudjelovala u regionalnom sastanku PHM Europe u Barceloni. Na sastanku se planiralo rad za 2023., uključujući aktivnosti koje se tiču privatizacije zdravstva i dostupnosti lijekova. Sastanak je održan paralelno s filmskim festivalom Salut, Drets, Accio kojeg organiziraju Medicus Mundi Mediterrania i komunikacijska zadruga Quepo. Među ostalim projekcijama, prikazan je i film Le château en santé o organiziranju primarne zdravstvene zaštite u zajednici/kvartu. Na popratnoj tribini Ana je pričala o sličnim pokušajima i iskustvima u Europi, spomenula je i Jugoslaviju na što su se svi stariji od 40 razgalili.
-
Grupa za zdravstvo održala je 4 radionice na temu javnog zdravstva: 3. studenog razgovor na temu izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji je u prostoru Mjesnog odbora Mašićeva (Bukovčev trg 3) u Zagreb moderirala Lada Weygand; 21. studenog 2022. on line radionicu o rada Upravnih vijeća u domovima za starije i nemoćne u Zagrebu u organizaciji Lade Weygand; 29. studenog i 1. prosinca dvije sindikalne radionice u Medicinskoj školi Karlovac, Ul. Andrije Štampara 5, Karlovac. Radionice su vodili Snježana Ivčić, Bojan Nonković i Luka Čuljak.
-
Izašlo je 5 novih brojeva dvotjednog biltena Peoples Dispatch – Peoples Health Dispatch u kreiranju kojeg sudjeluje naša Ana Vračar. Brojevi 36, 37, 38, 39, 40, dostupni su na navedenim poveznicama. Za redovito primanje biltena možete se upisati ovdje.
-
Na glavnom trgu grada Korčule je od 15. rujna do 15. studenog bila postavljena izložba Mihaela Gibe Arheologija rada (Dalmacija) inspirirana našim Arhivom radničkih borbi. Rad prikazuje dokumentaciju radničkih borba u Dalmaciji od 1990. do danas.
-
Petra Ivšić i Jakov Kolak sudjelovali su na radionici There is Power in a Union! A Workshop on Organizing in the Media Field koja se od 20.-21. listopada održala u Budimpešti.
-
Medijska prisutnost naših članica i članova: Bojan Nonković je za Novosti komentirao regulaciju rada nedjeljom, a Marko Lucić za Deutsche Welle izmjene i dopune ZOR-a.
3. Istraživanje
Sekcija koja istražuje različita područja koja su nam zanimljiva: trenutno se provode izrada Arhiva radničkih borbi u Hrvatskoj (1990. – 2015.), istraživanje zdravstvenog sustava, i istraživanje strukturnih uvjeta u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. U dosadašnjem su radu sekcije dovršena istraživanja o Stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, o Uvjetima rada novinara, o Lijevoj industrijskoj strategiji, o Porastu nesigurnih oblika rada mladih, o Štrajkovima u kombinatu Borovo između 1987. i 1991., o Nesigurnosti i teškim uvjetima rada u sektoru njege i skrbi, o Uvjetima rada u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju (suradnja sa SOMK-om), o Revolucionarnom pokretu u jugoslavenskim zemljama 1917-1921.
-
- Od aktivnosti istraživačke sekcije u proteklom periodu izdvajamo:
-
Osobni asistenti zajedno – sindikalna inicijativa za bolje uvjete rada koju čine BRID te Regionalni industrijski sindikat, je u četvrtak 8. prosinca u sklopu Human rights film festivala predstavila preporuke javnih politika u sustavu osobne asistencije. Preporuke su rezultat višegodišnjeg rada, istraživanja i sindikalnog organiziranja, a sve sa ciljem unaprjeđenja funkcioniranja čitavog sustava. Na predstavljanju su osim samih članova inicijative i sindikalnih organizatora govorile i saveznice iz udruga koje pružaju uslugu osobne asistencije, te iz inicijativa korisnika usluge. Dokument preporuka javnih politika u sustavu osobne asistencije možete preuzeti OVDJE.
-
Drugi sastanak upravljačkog odbora međunarodnog istraživačkog projekta o kolektivnom pregovaranju ImproCollBar na kojemu je BRID pridruženi partner održan je 29. studenog. Na online sastanku su se podrobnije precizirali predmet i metodologija prve faze istraživanja.
4. Obrazovanje
Sekcija koja primjenjuje znanja stečena kroz terensko i istraživačko djelovanje s ciljem prijenosa na što širi krug ljudi. Trenutno se provodi obrazovni program o radničkim pravima žena (Ženska sindikalna škola), programi edukacije povjerenika partnerskih sindikata (RIS, TEHNOS, Nova solidarnost) te edukacija o radničkim pravima u sklopu Mirovnih studija Centra za mirovne studije. 2017. smo postali suvoditelji Sekcije obrazovanja Zadruge za etično financiranje (ZEF) koja okuplja odgojno-obrazovne ustanove i druge organizacije koje provode edukacije s ciljem osmišljavanja i realizacije obrazovnih modula za članove ZEF-a i širu javnost o zadrugarstvu, društvenom poduzetništvu, etičnom bankarstvu i demokratizaciji ekonomije.
-
- Od aktivnosti obrazovne sekcije izdvajamo:
- Ovogodišnja Ženska sindikalna škola održana je u dvije sesije – prva od 15.-16. listopada, druga od 12.-13. studenog – na imanju Kezele pored Ivanić-Grada. Školu su pohodile sindikalne aktivistkinje iz Regionalnog industrijskog sindikata, Sindikata obrazovanja medija i kulture te Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske.
U programu ovogodišnje Škole posebnu pozornost posvetili smo temi nasilja nad ženama, te je u okviru prve sesije kolegica Bruna Nedoklan iz udruge BaBe govorila o konkretnim podacima vezanima za nasilje nad ženama u suradnji s Josipom Lulić, programsko-organizacijskom voditeljicom Centra za kazalište potlačenih – POKAZ. Uvodno predavanje o ženskim radnim i socijalnim predavanjima održala je naša članica Marija Ćaćić.
Na drugoj sesiji Škole naglasak je bio na edukaciji o sindikalnom organiziranju koju su vodili članovi BRID-a, Iva Ivšić i Nikola Ptić. Program ovogodišnje Ženske sindikalne škole organiziran je uz financijsku podršku zaklade Rosa Luxemburg Stiftung – Southeast Europe.
5. Mediji
Sekcija koja u cilju promocije radničkih pitanja snima video priloge koje možete pogledati na Radnička prava TV te uređuje web portal radnickaprava.org kojeg možete pratiti i putem profila na facebooku i instagramu. Sredinom srpnja 2019. naš je portal ušao u registar neprofitnih medija.
Čestitamo našoj novinarki Dunji Kučinac koja je na festivalu Fra Ma Fu u Daruvaru dobila drugu nagradu za najbolju reportažu.
-
- U proteklom periodu medijska sekcija je proizvela sljedeći sadržaj:
-
Od aktivnosti portala radnickaprava.org izdvajamo tekstove Matea Ivčevića o radu žena na kruzerima i ratu u Ukrajini kao doktrini šoka, Lidije Čulo o radničkim pravima novinara i radnim uvjetima osobnih asistenata, Lucije Makovice o alarmantnom stanju u zdravstvu i People’s Health Dispatchu, Petre Ivšić o freelance novinarima, Sare Panjkota o štrajku američkih rudara, Frana Radonić Mayra o uspjehu radnika u industriji brze hrane u Kaliforniji i radu na određeno u novom ZOR-u te Martine Domladovac o radikalnim radničkim akcijama i stanju u Lufthansi.
-
Jakov Kolak je izvijestio s novog prosvjeda radnica Orljave i prosvjeda roditelja njegovatelja, Sara Panjkota popratila je klimatski marš i prosvjed radnika zagrebačke Čistoće, Fran Radonić Mayr bio je na predstavljanju prijevoda knjige Otvorene vene Latinske Amerike: 500 godina pljačke jednog kontinenta književnika Eduarda Galeana, Martina Jurišić izvijestila je s prosvjeda Inicijative za radnički ZOR, a Ana Vračar s okruglog stola Inicijative u Saboru.
-
Sandra Kasunić razgovarala je s Daliborom Petrovićem, dopredsjednikom Sindikata strojovođa: I. dio i II. dio. Martina Jurišić pričala je s Dubravkom Zima o djevojačkoj kulturi.
-
Ivana Perić donosi mjesečni pregled radničkih borbi u svijetu za listopad, i studeni.
Tea Radović donosi crnu statistiku ozljeda i smrti na radnom mjestu u Hrvatskoj za listopad. -
Tea Radović donosi crnu statistiku ozljeda i smrti na radnom mjestu u Hrvatskoj za lipanj, srpanj, kolovoz i rujan.
-
Matea Božić i Sara Panjkota snimile su video prilog s prosvjeda odgajateljica u Zagrebu.
-
Ivana Perić objavila je četvrti i peti tekst iz serije o nogometu: psihofizičko opterećenje nogometaša te oružari, kuharice, tajnice.
Matea Grgurinović započela je seriju tekstova o zapošljavanju izbjeglica iz Ukrajine: Ukrajinci na hrvatskom tržištu rada, Ukrajinci rade nisko plaćene, teške fizičke poslove, sezonski radnici, iskustvo liječnice epidemiologinje. -
U rubrici posvećenoj radničkoj kulturi Džemper za vinograd Filip Peruzović piše o filmovima Od devet do pet, Zaboravljeni i Trokut tuge, a Nikolina Bogdanović je pisala o Annie Ernaux.
-
U rubrici RADnička STIHija jednom mjesečno objavljujemo slam poeziju Ivora Kruljca. U dva nova nastavka Ivor obrađuje prekovremeni rad i zahvaljuje cvjećarima te nas vodi u hladne radničke hale i zahvaljuje tekstilnim radnicama.