Ožujak, 2022.
BRID čini 23 članica i članova te preko 20 suradnika/ica koji djeluju u 5 osnovnih sekcija razgranatih u mnoštvo podgrupa koje se bave raznim aktivnostima.
BRID je članica Centra za razvoj radničke participacije, Nogometnog kluba Zagreb 041, Zadruge za etično financiranje, People’s Health Movementa i Koalicije Health Workers for All.
-
- Najava događanja u našoj organizaciji, suorganizaciji ili uz sudjelovanje naših članova/ica:
- Povodom desete obljetnice udruge redizajnirali smo našu mrežnu stranicu. Na obavljenom poslu zahvaljujemo Zlatanu Topaloviću i Slobodnoj domeni.
- BRID podržava Europsku građansku inicijativu Pravo na lijek. Cilj inicijative je prikupiti 1 milijun potpisa građanki EU do veljače 2022. godine i tako primorati Europsku komisiju da osigura pravedan pristup cjepivima i drugim medicinskim proizvodima za COVID-19. Više informacija i obrazac za potpisivanje peticije dostupni su na: www.noprofitonpandemic.eu/hr/
Sekcije:
Infrastruktura Teren Istraživanje Obrazovanje Mediji
1. Infrastruktura
Sekcija koju čine koordinatori/ice pojedinih aktivnosti, a koja se bavi financijama organizacije što uključuje administriranje projekata, obračun plaća/honorara i isplate zaposlenih/suradnika, najam prostora (ured u Radničkom domu), komunikaciju s nadležnim državnim organima, pripremu novih financiranih projekata itd.
- Izvještaji o radu organizacije u 2016., 2017., 2018., 2019. i 2020., financijski izvještaji za 2013., 2014., 2015., 2016., 2017., 2018., 2019. i 2020. te revizorsko izvješće za 2018. dostupni su na mrežnoj stranici organizacije.
- Projekti koji se trenutno provode uz financijsku potporu su:
- Projekt Priprema terena za progresivnu politiku (donator Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe), predviđeno trajanje do 31.12.2023.
- Rad na sindikalnom organiziranju radnika/ca u sektoru brige i njege u suradnji s Regionalnim industrijskim sindikatom i međunarodnom sindikalnom središnjicom UNI GLOBAL Union. Predviđeno trajanje projekta je do kraja 2022.
- U suradnji s Centrom za mirovne studije kao nositeljem projekta i partnerskim organizacijama Pravo na grad, Institut za političku ekologiju i Kuća ljudskih prava provodimo projekt “Prava u praksi: participacijom i suradnjom do kvalitetnih politika zaštite socioekonomskih prava” kojem je glavni cilj promjena u načinu zagovaranja socioekonomskih prava kroz izgradnju mreža i međusektorske suradnje te izgradnji kapaciteta OCD-a i drugih aktera s naglaskom na deprivirana područja i prava ranjivih skupina. Projekt je poduprt od Fonda za aktivno građanstvo.
- Institucionalna potpora Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za razdoblje od 1. siječnja 2022. do 31. prosinca 2024.
- Portalu radnickaprava.org kojem smo nakladnik odobrena je jednogodišnja potpora iz sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2022. godinu. Fond u nadležnosti Agencije za elektroničke medije odobrio je Radničkim pravima sredstva u iznosu od 37 000 kn za 40 planiranih članaka na temu radničkih prava između krize i pandemije.
- Partneri smo na projektu Unapređenje kolektivnog pregovaranja u EU kojeg provodi Konfederacija nezavisnih sindikata Bugarske. Cilj projekta je usporediti režime kolektivnog pregovaranja u 7 EU zemalja (Bugarska, Grčka, Rumunjska, Francuska, Italija, Belgija i Hrvatska). Predviđeno trajanje do travnja 2024.
- Projektne prijave:
- Na natječaju Fonda za aktivne građane za srednje projekte oba naša projektna sažetka su prošla u drugi krug. Projekt „Aktiviranje potencijala u zajednici“ kojem smo nositelj (partneri su CRRP, Fališ, MAZ, CRS i RIS) je rangiran na 58. mjesto, a projekt „Po mjeri“ na kojem smo partneri FADE IN-u plasiran je na 46. mjesto.
2. Teren
Sekcija koja se primarno bavi otvaranjem novih područja djelovanja i povezivanjem s novim suradnicima – pojedincima ili organizacijama, kako kod nas tako i u inozemstvu. Djelovanje je, ako govorimo o organizacijama, usmjereno ka sindikatima, zadrugama, organizacijama civilnog društva i političkim strankama. BRID trenutno različite oblike suradnje ostvaruje s desetak sindikata (Regionalni industrijski sindikat; Nezavisni cestarski sindikat; Nova solidarnost; Sindikat obrazovanja medija i kulture; Novi sindikat; Sindikat energije, kemije i nemetala; Sindikat pomoraca Hrvatske; Sindikat novinara Hrvatske; Sindikat kabinskog osoblja zrakoplova itd.).
-
- Od aktivnosti terenske sekcije u proteklom periodu izdvajamo:
- Naša sindikalna grupa nastavila je rad na sindikalnom organiziranju radnika/ca u domovima za starije i nemoćne i osobnih asistenata pokretanjem inicijative Osobni asistenti zajedno – sindikalna inicijativa za bolje uvjete rada osobnih asistenata koja ima za cilj unaprijediti materijalna prava i poboljšati uvjete rada osobnih asistenata/tica, čime će se podići i kvaliteta usluge osobne asistencije koju se pruža korisnicima. Inicijativu su pokrenuli BRID i Regionalni industrijski sindikat, u suradnji s osobnim asistentima/cama osobama s invaliditetom. Ako ste u kontaktu s osobama koje rade u privatnim domovima za starije i/ili kao osobni asistenti, molimo da nam se javite na e-mail nikola.ptic@gmail.com ili na broj 098 633 080 kako biste nam pomogli u širenju mreže kontakata i realizaciji postavljenih ciljeva.
- Izašla su 3 nova broja dvotjednog biltena Peoples Dispatch – Peoples Health Dispatch u kreiranju kojeg sudjeluje naša Ana Vračar. Brojevi 19, 20 i 21 dostupni su na navedenim poveznicama. Za redovito primanje biltena možete se upisati ovdje.
- Medijska prisutnost naših članica i članova: Nikola Ptić je govorio na predstavljanju Europske građanske inicijative za dostojanstvenu plaću.
3. Istraživanje
Sekcija koja istražuje različita područja koja su nam zanimljiva: trenutno se provode izrada Arhiva radničkih borbi u Hrvatskoj (1990. – 2015.), istraživanje zdravstvenog sustava, i istraživanje strukturnih uvjeta u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. U dosadašnjem su radu sekcije dovršena istraživanja o Stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, o Uvjetima rada novinara, o Lijevoj industrijskoj strategiji, o Porastu nesigurnih oblika rada mladih, o Štrajkovima u kombinatu Borovo između 1987. i 1991., o Nesigurnosti i teškim uvjetima rada u sektoru njege i skrbi, o Uvjetima rada u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju (suradnja sa SOMK-om), o Revolucionarnom pokretu u jugoslavenskim zemljama 1917-1921.
-
- Od aktivnosti istraživačke sekcije u proteklom periodu izdvajamo:
- Nije bilo aktivnosti u proteklom periodu.
4. Obrazovanje
Sekcija koja primjenjuje znanja stečena kroz terensko i istraživačko djelovanje s ciljem prijenosa na što širi krug ljudi. Trenutno se provodi obrazovni program o radničkim pravima žena (Ženska sindikalna škola), programi edukacije povjerenika partnerskih sindikata (RIS, TEHNOS, Nova solidarnost) te edukacija o radničkim pravima u sklopu Mirovnih studija Centra za mirovne studije. 2017. smo postali suvoditelji Sekcije obrazovanja Zadruge za etično financiranje (ZEF) koja okuplja odgojno-obrazovne ustanove i druge organizacije koje provode edukacije s ciljem osmišljavanja i realizacije obrazovnih modula za članove ZEF-a i širu javnost o zadrugarstvu, društvenom poduzetništvu, etičnom bankarstvu i demokratizaciji ekonomije.
-
- Od aktivnosti obrazovne sekcije izdvajamo:
- Nakon završenog kolegija Globalno društvo i ekonomska pravda u sklopu Mirovnih studija Luka Čuljak i Jovica Lončar nastavljaju rad s grupom polaznica u cilju izrade završnih radova na temu radničkih prava.
5. Mediji
Sekcija koja u cilju promocije radničkih pitanja snima video priloge koje možete pogledati na Radnička prava TV te uređuje web portal radnickaprava.org kojeg možete pratiti i putem profila na facebooku i instagramu. Sredinom srpnja 2019. naš je portal ušao u registar neprofitnih medija.
-
- U proteklom periodu medijska sekcija je proizvela sljedeći sadržaj:
- Od aktivnosti portala radnickaprava.org izdvajamo tekstove Ivane Perić o radničkom organiziranju u nogometu, Rose Krog Broz i Nike Stiplošek o borbi žena, Nikole Kožula o decentraliziranim autonomnim organizacijama i pravu na odjavu, Nikole Bukovića o utjecaju sindikata na obrazovne politike, Matea Ivčevića o privatizaciji luke Pirej i luke Rijeka, Josipa Miličevića o rodnoj neravnopravnosti u sportu, Dunje Kučinac o sindikatu u Starbucksu, Matee Grgurinović o prekovremenom radu u Kini i obustavi rada u Pošti Srbije, Ivane Jandrić o radu maloljetnika u SAD-u.
- Tea Radović je izvijestila s tiskovnih konferencija Koalicije za dostojanstvenu plaću, Sindikata metalaca o situaciji u Đuro Đaković TEP i koordinacije SSSH sindikata Zagrebačkog holdinga, Ivana Jandrić bila je na tribini ženske sekcije SSSH, Jakov Kolak izvijestio je s prosvjedne akcije odgajateljica.
- Jakov Kolak razgovarao je s prekaljenim sindikalnim aktivistom Sinišom Miličićem povodom njegovog odlaska u mirovinu.
- Snježana Andrijević u tri nastavka piše o privatizaciji mirovinskog sustava: I., II. i III.
- Ivana Perić donosi mjesečni pregled radničkih borbi u svijetu za veljaču i ožujak.
- Matea Božić i Sara Panjkota snimile su video prilog o osmomartovskom maršu.
- U našoj novoj rubrici posvećenoj radničkoj kulturi Džemper za vinograd donosimo prikaz novog romana Gorana Ferčeca O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća iz pera naše urednice Tee Radović, Marka Stamenkovića o statusu albanskih rudara i Filipa Peruzovića o filmovima Kena Loacha.
- U rubrici RADnička STIHija jednom mjesečno objavljujemo slam poeziju Ivora Kruljca. U šestom nastavku Ivor slavi žene i zahvaljuje poštarima.
- U suradnji s Pravnom klinikom Pravnog fakulteta iz Zagreba objavili smo tekstove o radu po učinku, stresu na radu i osposobljavanju za rad na siguran način.