Izgradnja kapaciteta aktivista organizacija civilnog društva kroz obrazovanje, istraživanje, medijski i terenski rad
Godina: 2015
Donatori: Zaklada Rosa Luxemburg za Jugoistočnu Europu
Aktivnosti:
- Terenski rad na povezivanju organizacija civilnog društva u Hrvatskoj - kao nastavak prošlogodišnjeg rada (program regionalne suradnje s Pulom, Siskom i Slavonskim Brodom), BRID 2015. planira proširiti regionalnu suradnju. Proteklih nekoliko godina organizacija je uložila puno truda u prikupljanje kontakata u različitim dijelovima Hrvatske te u stvaranje stabilnih veza s progresivnim nevladinim organizacijama i sindikatima. Navedene organizacije se povezivalo i međusobno što je dovelo do njihova osnaživanja i boljeg razumijevanja važnosti međusektorske suradnje. S takvim pristupom se namjerava nastaviti pa će tako članovi BRID-a posjetiti više gradova u pokušaju pronalaska organizacija civilnog društva s progresivnim tendencijama. Kroz suradnju s takvim grupama pokušat će se adresirati specifične potrebe pojedine regije. Zainteresirane grupe i pojedince se planira detektirati kroz pažljivo ispitivanje aktivnosti zabilježenih u medijima ali i kroz neposrednu komunikaciju sa suradnicima koji su upoznati s okolnostima određene regije. Slično kao i do sada posebna će se pažnja posvetiti umrežavanju postojećih suradnika s potencijalnim i poticanje na međusobno povezivanje u cilju samostalnog istraživanja i vođenja kampanja. Regije će biti izabrane uzimajući u obzir predvidljive ishode lokalnih aktivnosti, povezanih s radničkim pravima, sindikalnim aktivnostima, zajedničkim dobrima i deindustrijalizacijom, na opće stanje radnika u Hrvatskoj.
-
Multimedijalna produkcija
- 6 video priloga o radničkim temama;
- web stranica o radničkim pravima, radnickaprava.org;
- novine RAD.– tri broja godišnje financirana sredstvima Ministarstva kulture. Pokrivat će radničke teme. Kroz direktni kontakt s radnicama i radnicima ilustrirat će se pojedinačni slučajevi koji mogu poslužiti kao polazište za analizu drugih, općenitih, pojava u svijetu rada. Distribucijom biltena u suradnji sa sindikatima doprijet će se do populacije koja može imati najviše koristi od upoznavanja s različitim aspektima radništva, a ujedno će se pomoći povezivanje različitih organizacija čije djelatnosti i interesi uključuju radnička prava. - Sindikalni kružoci – temeljeno na rezultatima dvije sindikalne škole i iskustvu potrebe za općim političkim obrazovanjem polaznika škola odlučili smo proširiti naše obrazovne aktivnosti. Osam sindikalnih kružoka će biti održano tokom godine, tempom jedan mjesečno: šest u Zagrebu i dva u drugim mjestima. Do 20 polaznika će imati priliku raspravljati o sindikalnoj politici prema širokom rasponu socijalnih, ekonomskih i političkih tema koje prelaze okvir standardnih sindikalnih pitanja kao što su radnička prava i radni uvjeti te se fokusirati na raspravu o ekonomiji, demokraciji, nacionalizmu, ekologiji, javnim dobrima, imigraciji, neoliberalizmu, dominantnim javnim politikama itd. Glavni je cilj kroz raspravu i izobrazbu shvatiti kako različite društvene i političke snage i politike indirektno vezane za tržište rada, radnička prava i sindikalne aktivnosti utječu na radnike, radnički pokreti i radne uvjete, što bi trebala biti uloga sindikata u javnim raspravama, i odrediti koje bi strategije sindikati trebali zastupati kako bi promovirali progresivne socijalne politike i djelovali kao značajan progresivni politički akter u smislu širih političkih tema.
- Ženska sindikalna škola – održat će se u ožujku i travnju 2015. Petnaest do dvadeset polaznica iz 3 sindikalne središnjice (SSSH, NHS, HURS), ostale zainteresirane sindikalistice i sindikalisti će se naći dva puta, pri čemu svaka trodnevna sesija uključuje radionice, seminare, diskusije i panele. Prva sesija (Uvod u feminizam i radnički pokret) će pokriti specifične socijalne i političke mjere koje se odnose na žene – od samoupravljanja i primjera demokratskog upravljanja do modela blagostanja i neoliberalnih politika. Druga sesija (Uloga žena u kućanstvima i na tržištu rada te posebnosti ženskog sindikalnog organiziranja) bit će posvećena feminizaciji siromaštva, prekarnim oblicima rada i dvostrukoj opresiji žena tj. neplaćenom kućnom radu. Raspravit će se ključne organizacijske postavke iz društveno-političke perspektive i analizirati nekoliko primjera štrajkova u dominantno ženskim djelatnostima te donijeti zaključke i preporuke za daljnje aktivnosti.
- Istraživanje strukture sudionica Ženske sindikalne škole – u nastavku prošlogodišnjeg istraživanja provedenog među polaznicima sindikalnih škola, ovogodišnje istraživanje cilja ispitati stavove i motivaciju novih polaznica Ženske sindikalne škole. Rezultate će se koristiti za razvoj programa te za omogućavanja bolje suradnje između sindikalistica i aktivistica zainteresiranih za radnička prava.
- Brošura o mjerama stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa – rezultati istraživanja započetog 2014. koje će se nastaviti u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje na reprezentativnom uzorku korisnika mjere će biti objavljeni do kraja godine.
- Istraživanje radnih uvjeta u prekarnim zanimanjima – stjecanje uvida u radne uvjete rastućeg broja radnica i radnika koji nisu uključeni u standardne radne odnose. Ova grupa uključuje zaposlene na nepuno radno vrijeme, samozaposlene, i druge oblike freelance ili “slobodnog” rada. Navedeni modeli zaposlenja često uzrokuju nestabilna primanja, izostanak socijalnih i radničkih prava te generalnu nesigurnost. Zbog svega toga nužno je istražiti implikacije takvih radnih odnosa iz radničke perspektive.
- Feminizam, organizacija i suradnja: veze između Antifašističkog fronta žena Hrvatske i radničkog pokreta – istraživanje AFŽ-a poslužit će kao dodatak diskusiji o organizaciji i sudjelovanju žena u KPJ. Svi dostupni arhivi u Zagrebu (Državni arhiv, NSK, Institut za etnologiju, oralna svjedočanstva) će se upotrijebiti kako bi se istaknulo i objasnilo modele organizacijske suradnje između AFŽ-a i radnog naroda (sindikata i ostalih radničkih organizacija).